

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 30 % |
| Height - Seated (Max) | 3.99 mm |
| Length | 8.001 mm |
| Width | 8.001 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 120 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 3.9878 mm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 8.2 mm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Self Resonant Frequency | 34 MHz |
| Current Rating | 4.9 A |
| DC Resistance (DCR) | 19.5 mΩ |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Shielding | Shielded |
| Inductance | 3.6 µH |
| Core Material | Ferrite |
| Max DC Current | 5.3 A |
| Saturation Current | 5.3 A |
| Schedule B | 8504500000 |
| Max Saturation Current | 5.3 A |
| Max Temperature Rise Current | 4.9 A |
| Max Length | 8.2 mm |
| Max Width | 8.2 mm |
| Min Length | 7.8 mm |
| Min Width | 7.8 mm |
| Type | Wirewound |
Stock: 1355
Distributors
pcbx
Unit Price$0.25050
Ext.Price$0.25050
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.25050 | $0.25050 |
| 10 | $0.20518 | $2.05180 |
| 50 | $0.18636 | $9.31800 |
| 100 | $0.16927 | $16.92700 |
| 500 | $0.13342 | $66.71000 |
| 1000 | $0.10516 | $105.16000 |
